مقالات واریس

نکات سلامتی پاها

۶ نکته ساده که با رعایت آنها به سلامتی پاهایتان کمک می کنید

تحرک داشتن

تحرک داشته باشید، به جای آسانسور از پله استفاده کنید، در محل کار یا خانه پاهایتان را نرمش بدهید. از ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی که موجب ورم کردن پاهایتان می شود بپرهیزید.

پاهایتان را سرحال نگه دارید

بعد از یک روز کاری طولانی، یا وقتیکه هوا گرم است، با شستن پاهایتان با آب خنک آنها را سرحال کنید. از اینکه مدتی طولانی را در فضاهای داغ مثل حمام های آب گرم و سونا بگذرانید اجتناب کنید. حتی آفتاب گرفتن برای مدت طولانی می تواند مضر بوده و موجب شل شدن دیوارۀ وریدها و ورم کردن پاها گردد.

پاهایتان را بالا بگذارید

وقتی روی مبل راحتی خانه لم داده اید و یا روی تخت دراز کشیده اید، با بالا گذاشتن پاهایتان به برگشت مناسب خون وریدی کمک کنید. پشت میز کار بهتر است پاهای خود را روی زیرپایی بگذارید.

نرمش کنید

برای حفظ سلامتی، نرمش منظم توصیه می شود. برخی از ورزشها به برگشت خون وریدی کمک می کنند مانند شنا کردن، دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، ژیمناستیک و یوگا. ورزشهایی که در آنها ایستادن بیشتر اتفاق می افتد کمتر مفیدند مانند تنیس، اسکواش، هاکی، والیبال و بسکتبال.

بدون اضافه وزن

رژیم غذایی سالم موجب سلامتی و داشتن وزن مناسب است و در نتیجه مشکلات ناشی از اضافه وزن کمتر می شوند. (در صورتی که وزن شما نرمال باشد، BMI بدنتان باید بین ۱۹ تا ۲۴ باشد؛ BMI= Body Mass Index: BMI بدن شما از معادلۀ عدد وزن شما به کیلوگرم تقسیم بر مربع قدتان (m²) بدست میاید.

جورابهای طبی و درمانی سیگواریس را بپوشید

کیفیت متمایز و برجستۀ سیگواریس موجب بهبود عملکرد دستگاه گردش خون شده از مشکلات و نارساییهای وریدی جلوگیری می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید