سؤالات متداول

  • جراحان عمومی – متخصص عروق
  • پزشکان متخصص قلب و عروق

بله. بارداری یکی از عوامل تشدید کننده واریس و ناراحتیهای وریدی است. ۳۰% مادران در اولین بارداری و بیش از ۵۵% مادران در بارداری دوم به بعد دچار واریس میشوند. قسمت قابل توجهی از واریس بوجود آمده در دوران بارداری تا مدتی پس از زایمان بهبود میابد اما پوشیدن جوراب واریس در زمان بارداری موجب تقویت سیستم عروقی مادر شده و از اختلالات بعدی جلوگیری میکند.

خیر به هیچ وجه. فشاری که جوراب واریس به پا وارد میکند در تعامل با فعالیت عضلات پا کارآمد است به این معنی که در شب که عضلات در حال استراحت هستند، فشار جوراب واریس خیلی شدید شده و ومیتواند باعث مشکل شود.

جوراب واریس فقط باعث فروکش کردن ورم، رفع خستگی، خونرسانی بهتر و در نتیجه عدم خستگی میشود. لازم به توضیح است که پوشیدن جوراب واریس به هیچ وجه رنگ بنفش وریدهای واریسی شده و تغییر شکل ایجاد شده در دیواره وریدها را از بین نمیبرد. برای از بین بردن وریدهای بنفش که باعث نازیبایی پاها شده اند لازم است یکی از روشهای درمانی مانند تزریق یا روشهای دیگر جراحی انجام پذیرد و جوراب واریس بعنوان تکمیل درمان مدنظر است. هر چند افراد مستعد اختلالات عروقی با پوشیدن مداوم جوراب واریس میتوانند تا میزان قابل توجهی از ضایعات بعدی جلوگیری کنند.

تا وقتیکه لخته در ورید پا قرار دارد و به دیواره ورید چسبیده و حرکت ندارد میتوان آن را با استفاده از داروهای آنتی کواگولان وپوشیدن جوراب واریس کنترل نمود. اما خطر اصلی زمانی حادث میشود که لخته یا قسمتی از آن از جای خود کنده شده در مسیر حرکت جریان خون به عروق ریه و ششها برسد، در این حالت در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع میتواند موجب آسیبهای جبران ناپذیر و مرگ گردد.

در حقیقت ما نمیتوانیم از کلمه عود برای واریسهایی که ممکن است سالها پس از جراحی ایجاد میشوند استفاده کنیم. با استفاده از جراحی ما یک یا چند ورید بیمار و واریسی شده را از سیستم عروقی بدن خارج میکنیم. شبکه عروقی بسیار گسترده است و با خارج شدن یک ورید، وریدهای دیگر که همگی در این شبکه با هم ارتباط دارند کار ورید خارج شده را انجام میدهند. هر وریدی بطور جداگانه امکان ابتلا به واریس را دارد. اگر مراقبتهای پس از عمل انجام نشود، امکان واریسی شدن بقیۀ وریدها وجود دارد. منظور از مراقبتهای پس از عمل، پوشیدن جوراب واریس، ورزش کردن، اجتناب از نشستن و ایستادن برای مدت طولانی، اجتناب از ضافه وزن، اجتناب از ایجاد ورم در سفرهای طولانی مدت و رژیم غذایی سالم و فیبردار میباشد.

 

اصولا جوراب زیر زانو در اکثر موارد مناسب است چراکه مکانیسم جوراب واریس به این گونه است که ۱۰۰ درصد فشار در ناحیه مچ پا وارد میشود و هر چه به سمت بالا میرویم از میزان فشار کاسته میشود. این اختلاف فشار لازمۀ استاندارد بودن یک جوراب واریس است و همین اختلاف در افزایش سرعت جریان خون موثر است. قسمت بالای جوراب واریس نسبت به ناحیه مچ تنها ۳۰درصد فشار را دارد. اما توصیه جوراب واریس تا بالای ران به بیمارانی که بای پس قلب کرده اند، سابقه لخته در ورید عمقی بالای زانو را دارند و یا وریدهای پیچیده و طنابی شکل در ناحیه ران دارند لازم است.

بله. اشخاصی که دچار نارساییهای وریدی هستند اغلب اوقات بعد از ورزش کردن برای مدت طولانی از پا دردهای شبانه شکایت دارند که با پوشیدن جوراب واریس در حین ورزش از علائم ناراحتیشان کاسته میشود.

بله. اما لازم است پزشک متخصص با بررسی تمامی موارد و رفع بیماریهای احتمالی دیگر، نظر نهایی را بدهد.

ماساژ در مورد واریس تاثیر ندارد اما در درمان لنف ادم ماساژ موثر است هرچند لازم است توسط متخصص و لنفوتراپیست این ماساژ انجام شود.

بله قطعاً. جوراب واریس درد را تسکین داده و از میزان ورم را کاهش میدهد.

در همه حال معیار اندازه گیری ما پایی است که ناسالم است و ورم دارد. اما لازم است هنگام اندازه گیری یک بیمار که دو پای او اندازه های مختلف دارد به نکاتی توجه کرد. اول اینکه آیا ورم پا تازه و نرم است؟ یعنی اگر انگشت خود را روی پای ورم دار فشار دهیم و برداریم، جای فرورفتگی انگشت ما روی پا میماند و کمی بعد پر شده و بحالت اول برمیگردد یا وقتی انگشت را روی پای مشکل دار فشار میدهیم حفره قابل توجهی ایجاد نمیشود و بافت سفت است. در صورت اول یعنی بافت هنوز نرم و ورم تازه است، موقع اندازه گیری متر را سفت دور مچ پا میکشیم و اندازه میگیریم تا جاییکه انگار متر در ورم فرو میرود، در اینحالت سایز پای ورم دار، که در هر حالت معیار اندازه گیری است، خیلی نزدیک به پای سالم در می آید. در موردی که بافت پا سفت شده و ورم قدیمی است، متر را کمی دور پا میکشیم و اندازه آن را یادداشت میکنیم. اگر جوراب را به سایز پای سالم بیمار به او بدهیم، بافت جوراب توانایی جمع کردن ورم زیاد را ندارد در مدت زمان کوتاهی کارایی کشسانی و درمانی خود را از دست میدهد.

سایز گیری همیشه باید اول صبح صورت بگیرد وقتی تازه از خواب بیدار میشویم. بعد از راه رفتن سایز پا تغییر میکند. اگر مجبور به اندازه گیری در ساعت دیگری از شبانه روز بودیم، قبل از اندازه گیری باید پای بیمار را نیم ساعت بالا بگذاریم تا ورم ایجاد شده کاملا فروکش کند.

به هیچ وجه! دقیقا برعکس. شستن جوراب واریس هر شب یا حداکثر یک شب درمیان با آب سرد و شامپوی بچه الزامی است. آب سرد باعث میشود کش بکار رفته در بافت جوراب منقبض شده و کشسانی خود را مانند روز اول بدست بیاورد. همینکار است که کارآیی درمانی جوراب را تا شش ماه تضمین میکند. دیرتر شستن جوراب باعث میشود چربی پوست روی کشها و الیاف طبیعی بکار رفته در جوراب بنشیند و از طول عمر جوراب بکاهد.

مدل جیمز سیگواریس کاملا مردانه است و مطابق با آناتومی آقایان بافته شده است. اما این مدل در ایران موجود نیست. مدلهای موجود در ایران زنانه و مردانه ندارند و هر دو میتوانند بپوشند.

سیگواریس چنین محصولی ندارد، مضاف بر اینکه جوراب واریس استاندارد باید طوری بافته شود که 100 درصد فشار در ناحیه مچ پا وارد شود ورفته رفته به سمت ران از شدت فشارش کاسته شود. اگر پا ورم داشته باشد و بجای جوراب از ساق استفاده شود، ساق پا میتواند موجب شدت ورم از مچ پا به پایین گردد.

گاهی بیماران فکر میکنند چون جوراب واریس ضخیم است، پایشان داخل کفش اذیت می شود اما اینطور نیست، جوراب واریس خاصیت کشسانی بالایی دارد و خود پا را کاملا میفشارد و جمع میکند و مصرف کننده به هیچ وجه احساس تنگی در کفش ندارد. جهت محافظت از جوراب واریس خود، حتما روی آن یک جوراب ساده بپوشید.

جوراب شلواری هیچ مزیت درمانی بیشتری نسبت به جوراب تا بالای ران ندارد. کاملا سلیقه ای است. گاهی مصرف کننده با کشباف جوراب بالای ران راحت نیست و ترجیح میدهد که شلواری بپوشد. البته قیمت جوراب بالای ران از شلواری همان جنس ارزارنتر است.

در صورت اندازه گیری مناسب هیچ جورابی نباید سر بخورد، اگر جوراب تنگتر از سایز بیمار باشد بالای آن لول میخورد و پایین می آید و اگر گشادتر باشد خودبخود پایین می آید. از اینروست که در اندازه گیری جوراب واریس لازم است خیلی دقت شود. داخل کشباف جورابهای بالای ران سیگواریس گریپ تاپ از جنس سیلیکون وجود دارد، سیلیکون به پا می چسبد و مانع از سر خوردن جوراب میشود. یکی از عواملی که ممکن است موجب پایین آمدن و سرخوردن جوراب بالای ران گردد وجود مو در ناحیه ای است که سیلیکون گریپ تاپ روی پا قرار میگیرد. اصطکاک ایجاد شده بین سیلیکون گریپ تاپ و موهای پا، به مرور از کیفیت سیلیکون کاسته قدرت نگهداری آن را در جای خود کاهش میدهد. این اتفاق علی الخصوص برای آقایان می تواند اتفاق بیفتد. توصیه میشود جهت جلوگیری از این مورد، موهای پا را در ناحیه بالای ران شیو نمایید.

جورابهای سری 500 از کش کائوچوی طبیعی (natural rubber) بافته شده ه اند. استخراج این نوع کائوچو و تبدیل آن به الیاف کشی مکانیسم پیچیده ای دارد و در دنیا تنها کمپانی سیگواریس است که از این نوع نخ استفاده می کند. کائوچوی طبیعی خاصیت کشسانی بسیار بالایی دارد. وقتی کلاس فشار 2 سریهای 500 را با کلاس فشار 2 جنسهای دیگر مقایسه میکنیم درمیابیم که در ابتدای صبح هر دو به یک میزان کارآیی دارند. از بعد از ظهر به بعد، بسته به میزان فعالیت اشخاص و میزان کار و فعالیت پاها، کلاس فشار رفته رفته کاهش میابد. اما کائوچوی طبیعی تا آخر شب که جوراب را درمیاوریم و میشوریم، کلاس فشار خود را به همان میزان اول صبح حفظ میکند. این حفظ فشار برای آن دسته از بیمارانی که از ورمهای شدید رنج میبرند و یا در مراحل پیشرفته بیماری هستند بسیار حائز اهمیت است. اما در واریسهای معمولی یا بعد از جراحیهای واریس، کلاس فشار 2 جنسهای دیگر کافی است.

پرسش و پاسخ متـداول

شما می توانید در اینجا تعدادی از متداول ترین سوالات در مورد خدمات میزان بهداشت را مشاهده کنید. جواب این سوالات به صورت کلی داده شده و تنها جهت راهنمایی به منظور انتخاب روشی صحیح برای دریافت پاسخ دقیق سوالات پیش از تماس می باشد.
کارشناسان ما همواره پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. همچنین در صورتی که شما نیاز به مشاوره و یا راهنمایی بیشتر دارید که پاسخ آن را در بین سوالات این صفحه مشاهده نمی کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی که در صفحه اطلاعات تماس آورده شده است با ما در ارتباط باشید. کارشناسان میزان بهداشت تلاش می کند تا به تمامی سوالات و ابهامات شما در کوتاه ترین زمان پاسخ دهد و شما را در جهت رفع نگرانی هایتان به بهترین شکل ممکن همراهی کند.
سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

مشاوره قبل از خرید
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...